Pentru cursanții clasei de pian coordonate de prof.Natalia Gheorghiță , acest final de an a adus multe premii prin participarea acestora la diverse concursuri naționale și internașionale.
Cursanții au convins juriul prin nivelul înalt de studiu la care au ajuns dar și prin plăcerea și bucuria de la cânta la acest intrument.
În evoluția lor s-a văzut că doar talentul nu este deajuns să se atingă perfoemanțele ci și multă muncă și efort.
Astfel , au fost obținute următoarele premii,pentru categoriile în care s-au încadrat concurenții:
Ilinca Elena Tudose:Premiul I la Festivalul Concurs Interna’ional de Interpretare Pian „Micul Virtuoz”,ediția a XI a ,București,19 mai 2018.
Premiul al II lea la Concursul NaAțional de Pian ”Virtuozii”ediția a Xa,18-19 mai 2018 2018,Brăila
Premiul I la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018
Vulpe Maia Rebeca :Premiul I la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018
Obadă Teodora: Premiul I la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018
Hînțescu Monica:Premiul I la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018
Sârbu Alessia : Premiul I la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018
Antonesei Dimitrie Andrei : Premiul al II lea la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018.
Prof .Natalia Gheorghiță
Lista premianților și a premiilor obținute la Festivalul Concurs Național de Interpretare Pianistică ”Fantezii Pianistice”,prima ediție, Botoșani,26 mai 2018
1.Damșa Olimpia-Cluj Napoca-categoria de vârstă 18-19 ani- trofeu
2.Jeghiuță Iustin Nectarie-Iași - categoria de vârstă 7-9 ani- premiul I
3.Vulpe maia Rebeca-Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul I
4.Anghel Maria cornelia-Iași- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul I
5.Hilbert Eric-Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul I
6.Bucun Nicolai-Botoșani- categoria de vârstă 10-12 ani- premiul I
7.Obadă Teodora- Botoșani- categoria de vârstă 10-12 ani- premiul I
8.Hînțescu Monica- Botoșani- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul I
9.Pînzariu Teodor Alexandru Botoșani- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul I
10.Sârbu Alessia- Botoșani- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul I
11.Hîncu Ioana Teodora- Botoșani- categoria de vârstă 10-12 ani- premiul I
12.Topală Gabriela- Constanța - categoria de vârstă 10-12 ani- premiul I
13.Tudose Ilinca Elena- Botoșani- categoria de vârstă 10-12 ani- premiul I
14.Arhire Matei-Tecuci - categoria de vârstă 10-12 ani- premiul I
15.Arhire Ana Maria-Tecuci- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul I
16.Păruș Ilinca –Iași- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul I
17.Feraru Iulia Alexandra- Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul al II lea
18.Antonesei Dimitrie Andrei- Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul al II lea
19.Crăcană Eric Alexandru - Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul al II lea
20.Hăilă Naomi Beatrice- Botoșani- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul al II lea
21.Pînzariu Iustina Mihaela- Botoșani- categoria de vârstă 13-15 ani- premiul al II lea
22.Funduianu Irina-Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- premiul al III lea
23.Dumitraș Elisa- Botoșani- categoria de vârstă 7-9 ani- mențiune
La Concursul de Interpretare Instrumentală pentru Pian Complementar ”Tinere talente” –ediția a Va , manifestare artisitică susținută la Colegiul de Artă ”Ciprian Porumbescu”-Suceava ,29 martie 2018 ,cursanți ai Școlii Populare de Arte și Meserii Botoșani ,secția Pian,coordonați de prof.Gheorghiță Natalia , în funcție de categoria de vârstă și anul de studiu al instrumentului ,au obținut următoarele meritorii premii :Obadă Teodora –premiul I
Tudose Ilinca Elena-premiul I
Antonesei Dimitrie Andrei –premiul al II lea
Sîrbu Alessia –premiul al II lea
Sunt rezultate excepționale obținute doar prin talentul , studiul și dragostea pentru acest instrument complex.
Dacă Tudose Ilinca și Sîrbu Alessia au avut experineța competiției în anii anteriori,pentru Obadă Teodora și Antonesei Dimitrie Andrei ,acest concurs a însemnat un începit de performanțe și multe emoții .Toți concurenții,prin prestația lor, au convins juriul format din profesori cu o carieră profesională excepțională să le ofere aceste frumoase premii.
Felicitări și mult succes!
Prof.GHEORGHIȚĂ Natalia
.................................................................................................................................................................................................................................
Primăvara aceasta a adus bucurii în sufletul talentatelor cursante ale secţiei de pian ,din cadrul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Botoşani,coordonate de profesor Gheorghiţă Natalia ,prin rezultatele frumoase obţinute la festivaluri şi concursuri naţionale de interpretare pianistică.Concurentele au plecat spre competiţii cu gândul că trebuie să evolueze foarte bine şi să dăruiască tot ceea ce au învăţat şi au simţit lăsînd juraţii să decidă în funcţie de criteriile stabilite de ei ,rezultatele .
Rezultatele sunt:
Sârbu Alessia:Premiul I de Excelenţă la Festivalul-concurs Naţional „Pianul ,a doua pasiune”Ediţia a III a-Rm.Vâlcea ,31 martie-01 aprilie 2017
Niţuleac Ilinca Ioana :Premiul al III lea la Concursul de interpretare instrumentală pentru pian complementar „Tinere talente ”,ediţia a IV a , Suceava ,31 martie 2017
Tudose Ilinca Elena :Diploma de participare la Concursul Naţional de Pian Musica Mundi ,ediţia a IV a ,31 martie -2 aprilie 2017 ,Bucureşti
Felicitări şi mult succes mai departe!
prof.Natalia GHEORGHIŢĂ-7 aprilie 2017
............................................................................................................................................................................................................................
Alessia Sârbu , cursantă la secţia de Pian din cadrul Şcolii Populare de Arte şi Meserii Botoşani , coordonată de prof .Gheorghiţă Natalia , a fost apreciată şi răsplătită pentru efortul şi pasiunea dovedite în studiul instrumentului prin obţinerea Premiului al II lea la categoria 12 ani , la Festivalul Concurs Internaţional de Interpretare Pian „Micul Virtuoz” ,ediţia a X a , desfăşurat la Bucureşti , România ,în anul 2017.
Succesul obţinut îi conturează palmaresul şi totodată aduce prestigiu şi promovează imaginea Şcolii în comunitatea artistică ,cu atât mai mult cu cât participanţii au fost din cele mai variate colţuri ale lumii,cum ar fi:Austria,Bulgaria,China,Croaţia,Federaţia Rusă,Franţa,Iran,Irlanda,Lituania,Maroc,Spania,S.U.A ,Ucraina,Germania,Liban,Polonia,samd.
Juriul a fost format din nume marcante ale muzicii,atât din ţară cât şi din străinătate.
Prof.Natalia GHEORGHIŢĂ
LISTA CANDIDAȚILOR
LA FESTIVALUL CONCURS NAȚIONAL DE INTERPRETARE PIANISTICĂ
”FANTEZII PIANISTICE”
26 MAI 2018-EDIȚIA I BOTOȘANI
ORA 9:00
1.FERARU IULIA ALEXANDRA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF.LUCIAN BELCESCU
MARIA CERNOVODEANU-CEATA LUI PIȚIGOI
AUTOR NECUNOSCUT-TAM –TAM INDIAN
2.JERGHEUȚĂ IUSTIN NECTARIE
CLUBUL ARTELOR IAȘI
PROF.ADINA MARCU
JAKOB SCHMITT-SONATINA
JOHANNEC BRAHMS-BERCEUSE
3.VULPE MAIA REBECA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF. NATALIA GHEORGHIȚĂ
MARIA CERNOVODEANU-POVESTE CHINEZEASCĂ
FOLCLOR INTERNAȚIONAL-DANS RUS
ORA 9:10
4.ANGHEL MARIA CORNELIA
CLUBUL ARTELOR IAȘI
PROF.ADINA MARCU
FRIEDRICH BURGMULLER-AUSTRALIAN DANCE
P.I CEAIKOVSKI-REVERIE
5.ANTONESEI DIMITRIE ANDREI
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF. NATALIA GHEORGHIȚĂ
L.VAN BEETHOVEN-ROMANTZA
ALBUM PENTRU A.M BACH-MENUET NR.2
6.CRACANĂ ERIC ALEXANDRU
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.10 BOTOȘANI
PROF. ZORETTA DÂRZU
FRIEDRICH BURGMULLER-ARABESCA
FREDERIC CHOPIN-NOCTURNĂ
7.DUMITRAȘ ELISA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF.LUCIAN BELCESCU
ROBERT SCHUMANN-MELODIE
CENDER-SARADANDĂ
8.FUNDUIANU IRINA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF.LUCIAN BELCESCU
GEORG PHILIPP TELEMANN-MENUET
FRIEDRICH BURGMULLER-ARABESCĂ
9.HILBERT ERIC
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.7 BOTOȘANI
PROF. RALUCA ARDELEAN
A.C IONESCU-PRINDE-MI-TE-AȘ
P.I CEAIKOVSKI-LEBĂDA
9:35
10.BUCUN NICOLAE
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.6 BOTOȘANI
PROF.ADRIAN MOROȘANU
FRIEDRICH BURGMULLER-STUDIU MELODIC
FREDERIC CHOPIN –VALS
11.OBADĂ TEODORA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF. NATALIA GHEORGHIȚĂ
L.VAN BEETHOVEN-VALS
ALBUM PENTRU A.M BACH-MENUET NR.3
9:50
12.HĂILĂ NAOMI BEATRICE
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF.LUCIAN BELCESCU
ROBERT SCHUMANN-CĂLĂREȚUL SĂLBATIC
FRIEDRICH BURGMULLER-TENDRE FLEUR
13.HÎNȚESCU MONICA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF. NATALIA GHEORGHIȚĂ
L.VAN BETHOVEEN-FUR ELISE
FREDERICH CHOPIN-VALS
10:00
14.PÎNZARIU IUSTINA MIHAIELA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF.LUCIAN BELCESCU
FRANZ SHUBERT-VALS
AL.PAȘCANU –AU ÎNFLORIT CAIȘII
15.PÎNZARIU TEODOR ALEXANDRU
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF.LUCIAN BELCESCU
FRIEDRICH BURGMULLER-LES SYLPHES
W.A MOZART-ALLA TURCA
16.SÎRBU ALESSIA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF. NATALIA GHEORGHIȚĂ
FREDERIC CHOPIN-VALS
FRIEDRICH KUHLAU-RONDO
10:15
17.HÎNCU IOANA TEODORA
CLUBUL ARTELOR IAȘI
PROF.ADINA MARCU
DIMITRI KABALEVSKI-THE HORSEMAN
BRUNO WANDELL-TYROLIENNE
18.DAMȘA OLIMPIA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE TUDOR JARDA-CLUJ NAPOCA
PROF. OLGA ADRIANA BORDAȘ
PAUL CONSTANTINESCU-S-A CERTAT CUMĂTRA GAIȚĂ CU CUMĂTRA BUFNIȚĂ
LUDOVICO EINAUDI-NUVOLE BIANCHE
10:30
19.BICHIR MEDEEA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 SUCEAVA
PROF.ADRIAN MOROȘANU
J.S BACH-INVENȚIUNE LA 3 VOCI
TUDOR CIORTEA-JOC ȚIGĂNESC
20.TOPALĂ GABRIELA
CENTRUL CULTURAL ”TUDOR BURADA”-CONSTANȚA
PROF.ANGELA BEJENARU
A.DIABELLI-SONATINA OP.168 NR.5
A.HACIANTURIAN-TABLOU MUZICAL
21.TUDOSE ILINCA ELENA
ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII BOTOȘANI
PROF. NATALIA GHEORGHIȚĂ
FR.KUHLAU-ALLEGRO BURLESCA
FREDERIC CHOPIN-MAZURKA OP24 NR.14
10:50
22.ARHIRE MATEI
PALATUL COPIILOR GALAȚI/CLUBUL COPIILOR TECUCI
PROF.ALEXANDRA MANOLACHE
FRIEDRICH BURGMULLER-STUDIU OP 105 NR.10
L.VAN BEETHOVEN-RONDO OP 51 NR.1
23.ARHIRE ANAMARIA
PALATUL COPIILOR GALAȚI/CLUBUL COPIILOR TECUCI
PROF.ALEXANDRA MANOLACHE
FRIEDRICH BURGMULLER-LES SILPHES
PIECZONKA –TARANTELLA
24.PARUȘ ILINCA
CLUBUL ARTELOR IAȘI
PROF.ADINA MARCU
KLAUS BADELT-PIRAȚII DIN CARAIBE
W.A MOZART-RONDO”ALLA TURCA”
Programul artistic al secţiei Pian,
CRĂCIUN 2015
Pe data de 14.12.2015, cursanţii clasei de pian, au desfăşurat în faţa părinţilor şi a altor invitaţi, un frumos şi emoţionant program artistic alcătuit din colinde şi lucrări muzicale, aparţinînd unor cunoscuţi compozitori, şi piese de divertisment. În acest context, şi-au exprimat bucuria, plăcerea şi emoţia de a prezenta publicului auditor munca, efortul depus în studiul acestui instrument atât de complex, pianul.
Orice manifestare artistică dezvăluie un mod plăcut, benefic pentru dezvoltarea lor şi care ascunde un număr mare de ore de studiu, în contextul în care viaţa din jur este destul de ofertantă iar ei îşi aleg un astfel de mod de a-şi petrece timpul liber . Un factor determinant în evoluţia lor este susţinerea, sprijinul şi înţelegerea părinţilor, manifestate sub diferite forme. Împreună, profesor, cursanţi, părinţi, am petrecut minute minunate, încărcate de emoţii, într-o atmosferă caldă, familială, bucurându-ne deopotrivă de noi şi de alţii.
Tudose Ilinca Elena, cursanta la sectia de pian, a obtinul Premiul I de Excelenta la Festivalul-Concurs National de la Ramnicu Valcea, 9 aprilie 2016, "Pianul, A Doua Pasiune".
Video:
Ilinca Nituleac dec. 2015