VENITA DE LA PROFESIONISTI

Școala Populară de Arte "George Enescu"- Botoșani

Șansa ta de afirmare

Canto muzică uşoară

 

PERFORMANȚE ALE ELEVILOR

Mențiune obțunută de Școala Populară de Arte Botoșani la Festivalul Concurs Național de Muzică Ușoară Românească "Mărțișor Dorohoian" Ediția a XXXIV-a desfășurat la Dorohoi în perioada 3-5 martie 2017, prin cursanta Ana Maria UNGUREANU de la secția Canto muzică ușoară, profesor coordonatorr IONESCU Ana Maria.

Președintele juriului acestui festival a fost nimeni altul decât cunoscutul compozitor și interpret de muzică ușoară romanească Horia MOCULESCU.

În cadrul festivalului au evoluat pe scenă 26 de concurenți foarte talentați (dintre care 15 la secțuinea 10-15 ani și 11 la secțiunea 16-35 de ani).

Printre aceștia s-a remarcat și Ana Maria UNGUREANUdin Brehuiești, comuna Vlădeni, ce a impresionat atât publicul cât și membrii juriului prin interpretarea melodiei "Mama", compusă de Cornel Fugaru pe versuri de Mirela Fugaru.

Deși Ana Maria UNGUREANU are doar 13 ani, fiind elevă a Școlii Populare de Arte Botoșani în primul an de studiu, acest festival a reprezentat debutul său pe o scenă, în fața publicului, iar talentul său i-a adus, în cadrul acestui concurs premiul mai sus menționat, profesor Ana Maria IONESCU.

Cursanți actuali:

MARINA BARNEA

2014 - Premiul al III-lea la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2014 – Mențiune la Concursul Național ”Comoara Moldovei” Bârlad
2014 – Premiul al II-lea la Concursul Național ”Euro Music” București
2013 – Premiul I la Expoziția internațională-concurs ”Învingător prin artă!” Iași
2013 – Premiul I la Festivalul interjudețean de muzică pentru copii și tineret ”Tinere speranțe” Botoșani


ANA MARIA PODOVEI

2014 - Premiul al III-lea la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2012 – Premiul al III-lea și Premiu Special la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2012 – Premiul I la Concursul județean ”Rază de soare” Botoșani


ANASTASIA LIPOVANU

2013 – Premiul I la Expoziția internațională-concurs ”Învingător prin artă!” Iași
2013 – Premiul ”Lira 2000” la Concursul Național ”Florile copilăriei” Bârlad
2012 – Premiul I la Expoziția internațională-concurs ”Învingător prin artă” Iași


SABINA BUDACĂ

2014 – Premiul al II-lea la Concursul Național ”Florile copilăriei” Bârlad
2014 – Premiu Special la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2013 – Premiul I la Expoziția internațională-concurs ”Învingător prin artă!” Iași


MARTA PALADI

2014 – Premiul al III-lea și Premiu Special la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2013 – Mențiune la Festivalul de colinde și datini ortodoxe ”Trec magii prin Vatra Moldovei” Botoșani


MANUELA TICAN

2014 - Premiul al II-lea și două Premii Speciale la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad


ANDREEA ROTARIU

2014 – Premiul al III-lea la Concursul Național ”Comoara Moldovei” Bârlad


ANDREEA PREPELIȚĂ

2014 – Mențiune la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad


EMMA-DENISA IANUȘ

2014 –Mențiune la Concursul Național ”Comoara Moldovei” Bârlad
2013 – Premiul al II-lea la Expoziția internațională-concurs ”Învingător prin artă!” Iași


ALEXANDRA HARIGA

2014 –Mențiune la Concursul Național ”Comoara Moldovei” Bârlad
2013 – Premiul I la Festivalul interjudețean de muzică pentru copii și tineret ”Tinere speranțe” Botoșani.

 

Absolvenți (selectiv):

MARIUS DANALACHE

2013 – Premiul I la Expoziția internațională-concurs ”1 iunie – copilul, ambasador al prieteniei între popoare” Iași
2012 – Premiul I la Expoziția internațională-concurs ”Învingător prin artă” Iași
2012 – Premiul I la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2012 – Premiul I la Festivalul-concurs internațional ”Ofrandă sunetului” Iași
2012 – Trofeul Concursului județean ”Rază de soare” Botoșani
2012 – Certificat obținut la Festivalul ”Gala Școlilor de Artă” Brașov
2011 – Premiul al II-lea la Concursul județean ”Tinere speranțe” Botoșani
2011 – Mențiune și Premiu Special la Concursul Național ”Florile copilăriei” Bârlad

 

ELISA BĂLĂU

2012 – Premiul al III-lea la Festivalul-concurs internațional ”Ofrandă sunetului” Iași
2011 – Premiul al III-lea la Concursul județean ”Tinere speranțe” Botoșani

 

COSMIN MARICIUC

2012 – Premiul al II-lea la Festivalul-concurs internațional ”Ofrandă sunetului” Iași
2012 – Premiul I la Concursul județean ”Rază de soare” Botoșani
2011 – Premiul al II-lea și Premiu Special la Concursul județean ”Tinere speranțe” Botoșani
2011 – Mențiune la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2009 – Premiul al III-lea la Concursul județean ”Tinere speranțe” Botoșani

 

GEORGIANA JAȘCANU

2012 – Premiul Special ”Sophie” la Festivalul Național ”Music for kids” Iași
2012 – Premiul al II-lea la Festivalul-concurs internațional ”Ghiocelul de Argint” Bârlad
2012 - Premiul I la Expoziția internatională-concurs "Învingător prin artă" Iași
2012 – Premiul al II-lea la Concursul județean ”Rază de soare” Botoșani
2011 - Locul 6 în Top muzică ușoară copii la Romanian Young Top Music
2010 – Mențiune și Premiu Special la Concursul Național ”Comoara Moldovei” Bârlad
2010, 2009 – Premiul al II-lea la Concursul județean ”Tinere speranțe” Botoșani

 

OANA GICOVEANU

2012 – Premiul al III-lea la Concursul județean ”Rază de soare” Botoșani
2011 - Premiul Special ”Sophie” la Festivalul Național ”Music for kids” Iași
2011 – Premiul al II-lea la Concursul județean ”Tinere speranțe” Botoșani
2010 - Mențiune și Premiul Special la Festivalul Național de muzică ușoară ”Florile copilăriei”, Bârlad

 

ANDREEA PRICOPE

2010 - Diplomă de excelență și Premiul Special ”Orpheu” la Festivalul-concurs "Constelația necunoscută" Vaslui
2010 - Premiul Special la Festivalul Național "Comoara Moldovei" Barlad
2009 - Premiul al III-lea la Concursul Naţional de muzică uşoară şi populară „Comoara Moldovei” Bârlad
2009 - Premiul I la Simpozionul interjudeţean pentru copii "O lume pentru toţi", editia a IV-a, Atelierul de muzică
2009 - Premiul al II-lea la Festivalul "Tinere speranţe" Botoșani
2009 - Premiul Special la Festivalul-concurs de muzică uşoară pentru copii şi tineret "Ghiocelul de Argint", Bârlad

 

EMILIAN PRICOPE

2011 – Premiul al III-lea și Titlul de Laureat la Festivalul internațional ”Vise printre stele” Cernăuți

2010 - Premiul Tânărului Artist la "Constelația necunoscută" Vaslui
2010 - Premiul Special la Festivalul Național "Comoara Moldovei" Bârlad
2009 - Menţiune la Festivalul Naţional de Teatru, Muzică și Dans pentru copii „Neghiniță”
2009 - Menţiune la Concursul Naţional de muzică uşoară şi populară „Comoara Moldovei” Bârlad
2009 - Premiul I la Simpozionul interjudeţean pentru copii "O lume pentru toţi", editia a IV-a, Atelierul de muzică
2009 - Premiul al II-lea la Festivalul "Tinere speranţe" Botoșani

 

DIANA LEONTE

2010 - Premiul Special la Festivalul Național "Comoara Moldovei" Bârlad
2010 - Premiul al II-lea la Festivalul Județean de muzică pentru copii și tineret „Tinere Speranțe”, ediția a XVII-a, Botoșani
2009 - Menţiune la Festivalul "Tinere speranţe" Botoşani

 

MORENA BĂNCESCU

2010 - Premiul Special la Festivalul Național de muzică ușoară ”Florile copilăriei”, Bârlad
2010 - Premiul I la Festivalul Județean de muzică pentru copii și tineret „Tinere Speranțe”, ediția a XVII-a, Botoșani

 

MARIA NICOLAU

2010 - Premiul al II-lea la Festivalul-concurs Internațional al Talentelor Lumii de la Chișinău
2010 - Trofeul la Festivalul Județean de muzică pentru copii și tineret „Tinere Speranțe” Botoșani, ediția a XVII-a
2009 - Premiul Special la Festivalul Internațional pentru copii și tineret „Steaua Carpatilor” Brașov
2009 - Premiul Special la Festivalul Național Studențesc de Muzică Pop „Iași Music Star”
2009 - Premiul al II-lea la Concursul Naţional „Comoara Moldovei” Bârlad
2009 - Premiul special pentru calităţi artistice deosebite prezentate în Concursul Naţional de muzică uşoară şi populară „Comoara Moldovei” Bârlad
2009 - Premiul special “ORPHEU” obţinut la Festivalul Naţional de muzică populară şi uşoară „Comoara Moldovei”, Bârlad
2009 - Trofeu, secţiunea Muzică uşoară, la Festivalul "Tinere speranţe" Botoșani
2009 -  Premiul I – cu Răzvan Misteanu, secţiunea Folk,  la Festivalul "Tinere speranţe" Botoşani
2009 – Mențiune - cu Răzvan Misteanu la "Folk fără vârstă", Botoşani
2008 - Premiul al II-lea la Festivalul naţional de creaţie şi interpretare de muzică uşoară "Stele de mâine", Timişoara
2008 – participare cu grupul ”Vis de Artist” la ”Mamaia copiilor”
2008 - Premiul I la Festivalul-concurs "Constelaţia necunoscută", Vaslui
2008 - Menţiune la "Festivalul Primăverii 2008", Dorohoi
2008 - Trofeul Festivalului-concurs de muzică uşoara pentru copii şi tineret "Ghiocelul de Argint", Bârlad
2007 - Premiul al III-lea la Festivalul-concurs judeţean de dans şi muzică uşoară "Tărâmul copilăriei" Botoşani

 

MARIA MIRABELA IANCU

2010 - Premiul I la Festivalul Județean de muzică pentru copii și tineret „Tinere Speranțe”, ediția a XVII-a, Botoșani
2009 - Menţiune la Concursul Naţional de muzică uşoară şi populară „Comoara Moldovei” Bârlad
2009 - Premiul I, secţiunea Interpretare, la Festivalul Naţional de Lectură Eminesciană Botoşani
2009 - Premiul I – cu Răzvan Misteanu, secţiunea Folk, la Festivalul "Tinere speranţe" Botoşani

 

IONELA NECHITA

2009 - Premiul Special la Festivalul Internațional pentru copii și tineret „Steaua Carpatilor” Brașov
2009 - Menţiune la Concursul Naţional de muzică uşoară şi populară „Comoara Moldovei” Bârlad
2009 - Premiul al II-lea, secţiunea Interpretare, la Festivalul Naţional de Lectură Eminesciană Botoşani
2009 - Premiul I la Festivalul "Tinere speranţe" Botoşani
2008 – participare cu grupul ”Vis de Artist” la ”Mamaia copiilor”
2007 - Menţiune la Festivalul-concurs judeţean de dans şi muzică uşoară "Tărâmul copilăriei" Botoşani

 

ANA MARIA RĂDUCANU

2009 - Mențiunea a II-a la Concursul Naţional „Minimegastar” București
2009 - Premiul al II-lea și Premiul Special la Festivalul Naţional de muzică uşoară „Constelația Necunoscută” Vaslui
2008 - Menţiune la Festivalul-concurs "Constelaţia necunoscută" Vaslui

2008 - Menţiune la Festivalul-concurs de muzică uşoară pentru copii şi tineret "Ghiocelul de Argint" Bârlad

 

CLAUDIA RUSU

2008 - Premiul Special al Presei oferit de Radio Meridian la "Festivalul Primăverii 2008", Dorohoi
2008 – participare cu grupul ”Vis de Artist” la ”Mamaia copiilor”
2008 - Menţiune şi Premiul Radio Iaşi la Festivalul-concurs de muzică uşoară pentru copii şi tineret "Ghiocelul de Argint" Bârlad
2007 - Premiul Radio România Internaţional la Finala Concursului "Mini Mega Star" Bucureşti
2007 - Menţiune la Festivalul internaţional "Ceata lui Piţigoi" Galaţi
2007 - Premiul I la Festivalul-concurs judeţean de dans şi muzică uşoară "Tărâmul copilăriei" Botoşani
2007 - Premiul Special din partea Casei de Producţie Electro Star, Festivalul-concurs naţional de muzică uşoară pentru copii "Star Musik" Oneşti
2007 - Premiul I pentru interpretare muzicală la simpozionul "Eminesciana" 2007, organizat la Şcoala 13 Botoșani
2006 – Premiul Special oferit de Casa de Producţie ElectroStar la Concursul “Ministar Cireşar”, București

 

MĂDĂLINA NECOLAU

2006 - Premiul special oferit de Casa de producţie ElectroStar la Vaslui la Festivalul “Constelaţia necunoscută”
2006 - Premiul al III-lea la Festivalul-concurs de muzică uşoară “Glasul speranţelor” Techirghiol.