Școala Populară de Arte "George Enescu"- Botoșani

Rezultate obținute de secția ”Pictură tradițională (ouă încondeiate)” de la Școala Populară de Arte ”George Enescu” Botoșani în anul școlar 2022/ 2023

• Festivalul Concurs de ouă încondeiate, Rogojești, ediția a VIIa– 18 martie

Premiul I, Mentiune

• ,,Ziua Internațională a Muzeelor – Tineri la Muzeu”,proiect educațional desfășurat la Muzeul de Etnografie Botoșani – mai,                           Diplome de participare
  • ,,Simbol și meșteșug în încondeierea ouălelor”, Muzeul de Etnografie Botoșani – 17 mai, Diplome de participare
  • ,,De sărbători mai aproape de tradiție”, Muzeul de Etnografie Botoșani – 5 decembrie, Diplome de participare
  • Expoziția națională de artă tradițională ,,Pavel Terțiu”, Focșani – decembrie, Premiul I, Premiul II
  • ,,Paștele din sufletul copiilor”, Vlădeni, editia a Xa –6 mai

Premiul I, Premiul II, Premiul III

• Târgul Meșterilor Populari, ediția a XVI- a, Botoșani – aprilie

Diplome de participare

• Tradiție – valoare sacră, concurs interjudețean de cultură și civilizație românească, ecțiunea Ouă încondeiate – 1 aprilie, Ciocănești. Premiul I
  • Lumină din lumină, atelier de încondeiat ouă în parteneriat cu Liceul Sportiv Botoșani- diplome de participare
  • Atelie de lucru – Ouă încondeiate – CJCPCT Botoșani în colaborare cu Penitenciarul Botoșani, – participare

prof. Maria Ursulean

Alupoaie Diana Simona

Coordonează secția de Pictură Decorativă din anul 2017

Telefon:0755016913

Pasiunea pentru pictură a început de la o vârstă fragedă. La 11 ani am urmat cursurile gimnaziale și ulterior cele liceale în cadrul Liceului de Artă “Ștefan Luchian”.

Am absolvit Facultatea de Arte “George Enescu” secția de grafică –licență (2016) și masterul (2018) la secția de artă murală (subsecție ceramică).

Din anul 2017 predau la Școala Populară de Arte la secția de pictură decorativă unde am bucuria de a transmite cunoștințele mele din domeniul artelor vizuale, cursanților de diferite vârste.

EXPERIENŢA PROFESIONALĂ

Certificat de Atestare Profesională DPPD Iași, nivelul I- consiliere și orientare, psihopedagogia adolescenților, managementul proiectelor educaționale

Certificat de Atestare Profesionala DPPD Iași, nivelul II-pedagogie, psihologie,practică pedagogică

Expoziţii de grup :

2018-“Expoziție de ceramică și pictură”- Galeria ApArte Iași

2017 - "Dascăl și Artist" - expoziție de Grafică,Pictură și Sculptură la Galeria de Artă , Rădăuți

2017 - "Dascăl și Artist" - expoziție de Grafică,Pictură și Sculptură la Galeria de Artă "Ion Irimescu" ,Fălticeni

2016 - "Anuala 2016" - Galeriile de Artă " Ștefan Luchian" , Botoșani

2016 - "Interferențe" - Galeriile de Artă "Ștefan Luchian" , Botoșani

2016 - "Expoziție de grafică" – Galeria ApArte Iași

Am organizat 2 concursuri interjudețene la care au fost oferite premii în materiale și bani, la care elevii au participat cu lucrări de pictură, ceramică și sculptură.

Am obținut premii și am avut participări cu elevii/ cursanții mei la concursuri naționale, regionale, județene.

La secția de pictură decorativă din cadrul Școlii Populare de Arte ”George Enescu”, în calitate de profesor pot preda și coordona elevii să creeze lucrări de artă în tehnicile specifice culorilor în ulei și de apă – acurelă,tempera,goașe,acrilice. Acțiunea deprinderii tehnicilor este completată de înțelegerea spațiului plastic, utilizarea elementelor de limbaj plastic, organizarea și armonizarea compoziției plastice ș.a.m.d.

prof. Alupoaie Diana Simona

Coordonează secția de Pictură Decorativă din anul 2017

Telefon:0755016913

Secția de Pictură Decorativă

La secția de pictură decorativă din cadrul Școlii Populare de Arte ”George Enescu”, în calitate de profesor pot preda și coordona elevii să creeze lucrări de artă în tehnicile specifice picturii decorative dar nu exclud explorarea altor tehnici de pictură în ulei și de apă – acurelă,tempera,goașe,acrilice. Acțiunea deprinderii tehnicilor este completată de înțelegerea spațiului plastic, utilizarea elementelor de limbaj plastic, organizarea și armonizarea compoziției plastice ș.a.m.d.

deco1deco3deco3

Un adevărat artist are la bază cunștințe de desen, formă și culoare. În cadrul orelor de atelier, cursanții deprind cunoștințe și își exersează abilitățile. Atmosfera din atelier este una cât se poate de plăcută având dotările corespunzătoare unui spațiu de lucru.

deco4deco5deco6

deco7

Cursanții acestei școli beneficiază de promovare prin intermediul concursurilor naționale, regionale, județene și a expozițiilor de grup.